|
||||||
|
2. Praca nad folderami "Fauna i flora" 8. Edukacja ekologiczna dla klas I - III Gdy tylko zrobiło się cieplej uczniowie klasy IV a porządkowali nasz szkolny ogródek, w którym pojawiły się już pierwsze wiosenne kwiaty. 2) Praca nad folderami „Fauna i flora krajów partnerskich projektu Comenius”. W czasie lekcji informatyki uczniowie klas piątych wykonywali foldery o faunie i florze krajów partnerskich projektu Comenius. Wykorzystywali umiejętność wyszukiwania informacji i zdjęć w Internecie, redagowania tekstów w edytorze Word, wstawiania zdjęć, klipartów i innych elementów.
3) Wycieczki do Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych. Uczniowie klas IV b, V a i V b pod opieką wychowawców byli na wycieczce w siedzibie Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych. Obejrzeli wystawę eksponatów zwierząt żyjących na naszym terenie, wysłuchali opowieści na temat fauny Podkarpacia oraz ochrony przyrody. Obejrzeli także filmy i przeźrocza prezentujące walory przyrodnicze Karpackich Parków Krajobrazowych. Uczniowie klasy szóstej przeprowadzili na terenie szkoły akcję informacyjną dotyczącą zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE). Przedstawili uczniom szkoły referat na temat ZSEE, rozwiesili na korytarzach plakaty oraz hasła dotyczące zasad postępowania z elektrośmieciami. Każda klasa obejrzała także prezentację multimedialną oraz film dotyczący ZSEE .
5) Wycieczki do Zakładu Utylizacji Odpadów. W ramach edukacji ekologicznej uczniowie klas IV a, IV b i VI byli na wycieczce w Zakładzie Utylizacji Odpadów w Krośnie. Celem wycieczki było zapoznanie się z pracami prowadzonymi przez zakład dotyczącymi wykorzystywania surowców wtórnych i działań ekologicznych. W porozumieniu z Zakładem Utylizacji Odpadów w Krośnie w naszej szkole została przeprowadzona akcja zbiórki ZSEE wśród mieszkańców naszej dzielnicy. Pisemną informację o zbiórce otrzymali rodzice za pośrednictwem uczniów; zamieściliśmy ją także w „Piśmie Białobrzeskim”. W wyniku akcji zebrane zostało 910 kg różnego rodzaju sprzętu, który został odwieziony do Punktu Zbierania ZSEE mieszczącego się przy Zakładzie Utylizacji Odpadów. Mamy nadzieję, że dzięki naszej akcji przyczyniliśmy się (choć w niewielkim stopniu) do poprawy stanu środowiska w naszym mieście. 7) Apel z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. W dniu 23 kwietnia w naszej szkole został zorganizowany apel z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. W przedstawieniach zaprezentowanych przez klasy czwarte i szóstą poruszony był głównie problem odpadów, ich segregacji i recyklingu. Obejrzeliśmy także prezentację multimedialną omawiającą sposób postępowania z odpadami w Zakładzie Utylizacji Odpadów w Krośnie oraz podsumowana została akcja zbierania elektrośmieci w naszej szkole.
8) Edukacja ekologiczna dla klas I – III. W dniu 28 kwietnia uczniowie klas I – III uczestniczyli w edukacji ekologicznej na temat segregowania śmieci. Pani Dorota Kornasiewicz, która jest pracownikiem Zakładu Utylizacji Odpadów w Krośnie, pokazała uczniom prezentację dotyczącą segregacji śmieci, mówiła o zasadach segregacji oraz odpowiadała na pytania dzieci. W dniu 7 maja odbyły się w naszej szkole zebrania z rodzicami. Przed spotkaniami z wychowawcami rodzice obejrzeli przedstawienie przygotowane z okazji "Dnia Ziemi" przez uczniów klas czwartych i klasy szóstej. 10. Wycieczka do Ogrodu Botanicznego i ZOO w Krakowie Członkowie kółka turystyczno - krajoznawczego w dniu 10 maja byli na wycieczce w Krakowie. Oto relacja z tej wycieczki. W sobotę 10 maja wyjechaliśmy na wycieczkę do krakowskiego ZOO i Ogrodu Botanicznego. Naszym zadaniem było poznanie kolejnego szczebla w ochronie przyrody jaką jest ochrona gatunków zagrożonych zarówno w Polsce jak i na świecie. Pierwsze kroki skierowaliśmy do Ogrodu Botanicznego. Krakowski botanik wyglądał cudownie. Wszystko w nim kwitło. Najpiękniejsze były kwitnące różaneczniki, wspaniałe różnokolorowe piwonie drzewiaste, których kwiaty były większe od głowy dorosłego człowieka. W palmiarni zobaczyliśmy ogromne okazy drzew palmowych z obszarów tropiku. W oranżerii były rosiczki. Wcale nie wyglądały na rośliny, które mogłyby odgryźć palec. Po stawie pływały ogromne liście w kształcie koła, które mogłyby utrzymać ciężar siedzącego dziecka. Pomagało im w tym dobre unerwienie liścia. Był tam również okazały bez o ogromnych kwiatach. Kolejnym punktem naszej wycieczki był kościół Mariacki. Udało się nam znaleźć w nim w momencie zakończenia mszy, gdy ołtarz Wita Stwosza był jeszcze otwarty i dopiero po mszy nastąpiło jego zamknięcie. Ten ołtarz jest najpiękniejszy w Polsce i nikomu nie udało się wyrzeźbić piękniejszego. Następnie udaliśmy się na krakowski rynek, na którym odbywała się parada strażaków i policjantów. Wokół rynku przejeżdżało dużo dorożek z parami młodymi. W środku rynku znajdują się Sukiennice, które są częściowo w remoncie. Wiemy, że ich nazwa pochodzi od kramów, na których kupcy handlowali suknem. Po przejściu na drugi koniec rynku, weszliśmy w ul. Św. Anny i w barze sałatkowym Chimera zjedliśmy obiad. Po obiedzie pojechaliśmy do Ogrodu Zoologicznego. Widzieliśmy słonie, które były duże i grube. Widzieliśmy w terrarium ogromne pytony. Najładniejszy jednak był kameleon. Odwiedziliśmy także klatki z dzikimi kotami. Były tam lwy, tygrysy i lamparty. Małpy się z nas naśmiewały. Osioł nas opluł. Papugi były piękne: duże i małe, kolorowe. Jedna do nas przemówiła. W małym ZOO karmiliśmy młode dzikie zwierzęta i bawiliśmy się z nimi. Najbardziej szkoda nam było hipopotama. Nie miał stawu tylko wodę w małej wanience. Zwierzęta były wyraźnie zmęczone, a może znudzone tłumami odwiedzających je dzieci. Po wizycie w ZOO wróciliśmy do Krosna.
|